Čaro systému alebo ako ľahko hospodáriť a ešte ľahšie zbankrotovať

Autor: Sylvia Ciulisová | 2.5.2013 o 12:57 | (upravené 2.5.2013 o 13:09) Karma článku: 15,33 | Prečítané:  635x

Ak sa rozhodnete čítať tento článok do konca, tak majte na pamäti, že nejde len o tento prípad a túto rodinu, ktorú pokus o hospodárenie na Slovensku bude stáť rozhodne priveľa. Možno viete, možno nie, ale hospodár na Slovensku je odkázaný na dotácie prideľované Poľnohospodárskou platobnou agentúrou /PPA.  Dotačných programov je niekoľko a celý systém je pomerne zložitý, tak detaily vynechám.  Peniaze sa ale prideľujú a ich využívanie sa logicky kontroluje, všetko podľa smerníc EÚ.

Jedného pekného dňa ma jeden takýto farmár, z okruhu mojich známych požiadal o pomoc. Podľa jeho slov, mali povedzme "zvláštnu" kontrolu, ktorej výsledky sú neobjektívne až absurdné a PPA chce teraz od neho dotácie za obdobie  predchádzajúcich 5-tich rokov.

Je leto 2011 a ja vstupujem na scénu.

Rešpektujúc lehoty Správneho poriadku píšem vyjadrenia, námietky a všetky podania, ktoré mi zákon, smernice EÚ i zmysel pre morálku kážu. PPA sa však napriek všetkému úsiliu nepodarilo dodržať lehotu ani jednu jedinú a Ministerstvo pôdohospodárstva SR na tom nie je lepšie.

Cesta začína na úseku nezrovnalostí a vymáhania, kde mi tetušky pekne vysvetľujú, že oni musia vychádzať zo Správy z vykonanej kontroly. Keď im vysvetľujem, že práve tá kontrola je problém, prikladám fotografie i výsledky ďalších kontrol, ktoré sa v záveroch navzájom viacmenej zhodujú a zároveň sa náhodou zhodne rozchádzajú so závermi tej prve spornej kontroly, odkazujú ma pekne krásne na iný úsek. Čas plynie.... úseky sa striedajú... boli voľby... striedajú sa aj ľudia.... dej je monotónny a nudný. Posielam sťažnosť na príslušné Ministerstvo, ale efekt nič moc, každý len krčí plecami a pokyvuje hlavou, ale to je zatiaľ z ich strany všetko. Hospodár vie, že budú ďalšie kontroly, tak si na splnenie záväzkov voči PPA berie preklenovací úver a bez váhania, ako záloh, dáva banke  svoju strechu nad hlavou. Tu predá traktor, tu koňa, ovcu a nejak prežíva v nádeji, že pravda musí vyjsť najavo. Prešli roky dva a papiera sa minulo požehnane. Úsek nezrovnalostí a vymáhania prerušilo konanie do rozhodnutia úseku vnútornej kontroly a tak čakáme na ortieľ. Dnes, máj 2013, takmer po dvoch rokoch, ortieľ padol: Bohužiaľ musíme vychádzať zo Správy z vykonanej kontroly, smernica totiž nepozná mechanizmus ako preveriť postup kontrolórov.

 

Som právnik a tak som zvyknutá brať veci bezemočne, ale toto ma dostalo!

Výsledok príbehu je takýto:

- hospodár príde o všetko! Ak by ale PPA a hospodár už na začiatku vedeli, že šanca preveriť správnosť postupu kontrolórov je nulová, lebo neexistuje mechanizmus ;), tak by si hospodár nebral preklenovací úver a straty by boli oveľa menšie, teda aspoň tie finančné.

- korupčné nálady majú na ružiach ustlané! Existujú také fámy, že niektorí kontrolóri naznačujú vhodnosť úplatku, ktorý môže zabezpečiť ideálny priebeh a výsledok kontroly. V súvislosti so závermi tejto kauzy, neviem, či nie je vyslovene nadľudské, zachovať sa 100%-ne eticky a morálne, ak máte v rukách absolútnu autokratickú moc, lebo je jasné, že Správa z vykonanej kontroly je písmo sväté a všetci musia z toho vychádzať. No a kontrolór, ktorý má vo svojom regióne jeden prípad bojovníka s veternými mlynmi, ktorý dokonale stroskotá, má v rukách okrem absolútnej moci aj žiarivý príklad, čo sa stane ak....

- opäť raz posilnenie pocitu totálnej neistoty a bezmocnosti hospodárov, živnostníkov a iných samoživiteľov vo vzťahu k štátnej moci! ....aj keď v tomto prípade sa len tak ľahko nevzdám

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?