Šikovnosť po slovensky :)

Autor: Sylvia Ciulisová | 3.9.2012 o 16:28 | Karma článku: 9,14 | Prečítané:  1290x

Už veľa krát som počula slovko "šikovný" v najužšej spojitosti s ľuďmi, ktorí vedia prísť k veľkým peniazom v krátkom čase, pričom ich schopnosť beztrestne páchať nevyhnutné morálne, prípadne právne prehrešky je hodnotená ako "šikovnosť". Títo "šikovní" stoja v poučných príkladoch veľmi často v opozícii naivne poctivým, ktorí sú viac alebo menej úspešní, ale finančné horizonty "šikovných" sú pre nich rozhodne v nedohľadne. Celkom nedávno som dostala možnosť porciu "šikovnosti" ochutnať a toť výsledky degustácie.  

 

Aby to bolo fér, hneď na začiatku bez mučenia priznávam, že naša sekera 96 Eur bola reálna. Na vývzu poisťovne sme dlh nevyrovnali a tak prišlo nevyhnutné... EXEKÚCIA. Až do tohto momentu som absolútne bez námietok. Ale obsah upovedomenia o začatí exekúcie mi mandle tak trochu zdvihol. Myslíte, že je možné, aby rôzni exekútori, sídliaci v rovnakom meste, exekujúci rovnakého povinného, mali pri približne rovnakej vymáhanej sume, podstatne rôzne náklady? Áno, možné to je a tie ideálne najvyššie náklady sa volajú "šikovnosť".

Pre nezasvetených uvediem v skratke:

- exekútor má nárok na odmenu vo výške 20 % z vymoženej sumy, ak povinný dobrovoľne uhradí je to 10 % avšak najmenej 33,19 Eur,

- exekútor má tiež nárok na náhradu trov, hotových výdavkov /čo sú najmä cestovné náhrady, poštovné a telekomunikačné výdavky, znalecké náhrady a poplatky/ a stratu času /čo je náhrada za čas strávený pri úkonoch mimo sídlo a cestu tam a späť/.

O exekúcii by ste sa ako povinní mali dozvedieť z Upovedomenia o začatí exekúcie, ale veľmi často je to moment, keď vám pípne telefón, že na vašom bankovom účte sú zrazu určité prostriedky viazané. My sme takto zistili, že kvôli vamáhanej istine 96 Eur boli na našom účte viazané prostriedky vo výške cca 473 Eur.  Len pre zaujímavosť dodávam, že Upovedomenie nám kvôli administratívnej rutine úradu bolo doručené až po 10 dňoch. Konečne som sa teda dozvedela sumu, ktorú bolo nevyhnutné zaplatiť v lehote 14 dní, aby našich úbohých 473 rukojemníkov bolo voľných. Bolo to krásnych 251,64 Eur, čiže okrem mne jasných položiek aj suma 109,84 Eur špecifikovaná ako náhrada trov, hotových výdavkov a straty času.

Keďže exekúcia skončila dobrovoľným vyrovnaním záväzku, exekútor kvôli nám z kancelárie nemusel, firma má jediný účet a žiadnu nehnuteľnosť, no a ja som okrem iného aj právnička a upovedomení o začatí exekúcie som videla nespočetne, takže som úplne bez pochýb vedela, že položka 109,84 Eur je minimálne o "50 eurový chp" vyššia.  Samozrejme som v zápale spravodlivosti mala brutálnu chuť podať v lehote 3 dní námietky proti trovám exekúcie, o ktorých by rozhodoval súd, na čo mi však spoločník vraví: "kašli na to, zaplaťme tých 251, nech uvolnia 473".

A tak ma napadlo asi to isté čo pána exekútora, koľko takýchto 100 eurových dlžníkov podá kvôli 50 eurám námietky dosť rýchlo, v lehote 3 dní, aby potom čakali na rozhodnutie súdu?

Myslím, že skoro nikto. Neznalí práva sa do troch dní nespamätajú, ďalšia skupina si nemôže dovoliť v mene spravodlivosti držať v hre tých bezmála 500 Eur  a ostatní sa na to vykašlú.

Ak ste zaregistrovali, že išlo o pohľadávku poisťovne, čo myslíte koľko takýchto hriešnikov dostane exekútor na stôl? A ešte je tu otázka, koľko prihodiť, aby sa obete nebránili ;) Tiež ste si teraz  povedali, že aký šikovný?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?